SKLÁŘSKÉ STROJE, TECHNOLOGIE A MATERIÁLY
Flexibilní technologie robotického broušení a leštění velkoformátových skleněných objektů komplexních tvarů
Registrační číslo: CZ.01.01.01/01/22_002/0000610
Cílem projektu je získání nových znalostí z několika technických oblastí, především strojírenství, mechatroniky, robotiky, zpracování obrazu, materiálového inženýrství a pokročilých technologií opracování, které umožní průmyslový výzkum a experimentální vývoj zcela nové technologie opracování zakřiveného povrchu skleněných prvků optických soustav s výrazně komplikovanou optikou, geometrií tvaru a rozměrovou charakteristikou finálního produktu.
Hlavním výsledkem řešení projektu bude ucelená ověřená technologie, kterou bude možné nasadit v automatických procesech obrábění (broušení a následného leštění) tvarově složitých výrobků ze skla s vysokými požadavky na jakost finálního povrchu, jako jsou např. astronomická zrcadla, velkoformátové konvexní nebo konkávní čočky do optických přístrojů, výkonových laserů, designové reflexní solitéry, ale i funkční stínítka pro osvětlovací techniku s širokým spektrem uplatnění.
Výstupy projektu budou:
- Ověřená technologie robotického leštění skleněných objektů.
- Funkční vzorek experimentálního robotizovaného pracoviště (GFUNK1).
- Funkční vzorek zařízení pro detekci napětí v rozměrných polotovarech ze skla (GFUNK2).
- Funkční vzorek sada nástrojů (GFUNK3).
- Funkční vzorek leštěného skleněného bloku (GFUNK4).
Projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, Aplikace – výzva I.
Evropská přihláška vynálezu Porézní sklokeramické plastelíny (PGP)
Voucher spolufinancuje podání evropské patentové přihlášky - Plastická hmota pro přípravu sklokeramické pěny, sklokeramická pěna připravená z této hmoty a způsob přípravy této sklokeramické pěny. Přihláška vynálezu je spolufinancován Evropskou unií.
Optimalizace vlastností akustických panelů z recyklovaného křišťálového skla funkcionalizovaných nanovlákennými aditivy
Doba řešení: 2020 – 2022
Grant programu TAČR: TREND: FW01010112
Účastníci projektu: AVETON s.r.o., PARDAM NANO4FIBERS s.r.o., Technická univerzita v Liberci / Fakulta strojní.
Celkové uznané náklady: 18 010 000,- Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu: 11 938 000,- Kč
Anotace: Projekt je zaměřen na vývoj nových unikátních produktů a současnou optimalizaci výrobní technologie akustických panelů z recyklovaného křišťálového skla orientovanou na snížení energetické náročnosti výroby za současného dosažení modifikace funkčních vlastností, zejména změny optických vlastností výsledného produktu a zajištění funkce čištění vzduchu. V rámci projektu bude zkoumán vliv aplikovaného technologického postupu na modifikaci uspořádání vnitřní struktury a zprostředkovaně na užitné a estetické vlastnosti produktu. Budou sledovány změny akustických, optických, mechanických a estetických vlastností v důsledku přídavku různých nanovlákenných materiálů s přidanými funkcemi a optimalizace výrobní technologie.
Více informací
Výzkum principů mikrotavení skloviny a vlastnosti takto získaných skel – 3D tisk skla
Doba řešení: 2020 – 2023
Grantový program TUL na podporu základního výzkumu “PURE”
Účastníci projektu: Technická univerzita v Liberci / Fakulta strojní.
Celkové uznané náklady: 3 200 000,- Kč
Anotace: Princip „mikrotavení“ je založen na tavení skla na bázi SiO2 při vysokých teplotách vyvolaných laserem nebo jiným regionálním ohřevem. Taveny jsou částice SiO2 (samostatné nebo propojené s dalšími látkami) o rozměrech 0, 1 až 300 µm nebo vláken o průměru 100 až 1000 µm. Malé dávky skloviny pak mohou být dalším aplikovaným výzkumem (mimo tento projekt) potenciálně použity pro aditivní technologie nebo pro výrobu nanovláken. Cílem projektu je vytvořit základ v publikačních aktivitách v této oblasti, navázat na týmy univerzity v oblasti výroby materiálů, nanovláken, pokročilých zařízení, dále začít a rozvíjet unikátní základní výzkum v oblasti malých dávek skloviny. Budou tak připraveny podmínky pro podání mezinárodního projektu. Silným podpůrným prvkem výzkumu je multi-oborovost, která zahrnuje studium materiálů, procesů při mikrotavení, procesů získání nanostruktur, přípravu sofistikovaných zařízení pro preparaci a ohřátí malých dávek, a další. Toto propojení napříč univerzitou činí výzkum unikátní s vysokým potenciálem publikačních výstupů v prestižních časopisech a slibným potenciálem získání mezinárodního projektu.
Porous Glass Plasticine – Porézní skelná hmota (PROSYKO - Proaktivní systém komercializace na TU v Liberci)
Doba řešení: 2021 – 2022
Projekt je součástí grantu programu TAČR: GAMA 2: TP01010031
Účastníci projektu: Technická univerzita v Liberci
Celkové uznané náklady podprojektu: 1 100 000,- Kč
Anotace: V rámci základního výzkumu se objevil zajímavý materiál. Jednou ze základních vlastností materiálu jsou reologické vlastnosti umožňující volné tvarování z ruky. Na základě změn ve složení lze dosáhnout směsi, která může být také nanášena ve formě „housenky“ přes extrudér umístěný na robotu. To je možné využít pro 3D tisk. Hmota také umožňuje tvarování lisováním, vytlačováním z extrudéru a aplikaci dalších technologií. Následné vypálení (při použití optimalizované teplotní křivky) vede k poréznímu materiálu s otevřenými póry. To je další výraznou vlastností vzniklého produktu. Velikost póru je možné řídit pomocí teplotní křivky a granulometrií vstupního materiálu.
Porozita je směřována na střední velikost pórů v rozsahu 1 až 1000 µm a ve větším rozsahu velikostí uvnitř materiálu. Vzhledem k vlastnostem matrice tvořené oxidem křemičitým (SiO2) předpokládáme, že lze tento netoxický, nehořlavý a chemicky vysoce inertní produkt využít v podobě filtrů částic velikostí v mikrometrech, nosiče nanočástic, nasákavé prvky nebo také zdroje pro pozvolné uvolňování látky do prostoru. Neméně zajímavé jsou optické efekty, které lze využít u svítidel a akustické efekty, využitelné pro útlum hluku.
Více informací
Nová technologie matování a prototyp strojního zařízení pro opracování povrchu skla
Doba řešení: 2015 – 2017
Grant programu TAČR: EPSILON: TH01031152
Účastníci projektu: Sklopan Liberec, a.s. (příjemce), Technická univerzita v Liberci / Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (další příjemce).
Celkové uznané náklady: 29 628 000,- Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu: 17 760 000,- Kč
Anotace: Cílem projektu bylo na základě aplikovaného výzkumu analyzovat proces, a tím optimalizovat technologii mechanického matování, vyvinout a provozně ověřit automatický stroj pro matování středních formátů plochého skla s šířkou 1600 mm a tloušťkou cca 3 a více mm a testovat aplikační možnosti na výrobky z užitkového skla a dalších materiálů.
Více informací
Studie využitelnosti odpadu z výroby skla
Doba řešení: 2022
Hospodářská/doplňková činnost: Preciosa Ornela a.s.
Anotace: Při výrobě ze skla dochází k produkci skleného materiálu, který již nemůže být dále využit pro opakované tavení. Studie se zabývá možností netradičního využití skleného materiálu na základě provedených experimentů a analýz. Cílem je navrhnout produkty a technologické postupy využití odpadu.
Analýza praskání skel
Doba řešení: 2021
Hospodářská/doplňková činnost: AGC Magna Exteriors (Bohemia) s.r.o.
Anotace: Vyhodnocení prasklých skel, analýza příčin praskání, odborné poradenství. Skla byly experimentálně hodnoceny. Bylo provedeno snímkování lomu dodaných vzorků prasklých skel na mikroskopech, následně provedeny výpočty napětí a odhadnuty možnosti praskání skla.
Vliv kvality vrtaného otvoru na praskání skla při kalení
Doba řešení: 2017
Hospodářská/doplňková činnost: AGC Automotive Czech, a.s.
Anotace: V rámci zakázky byl analyzován vliv kvality vrtaného otvoru na následné možné porušení při dalším tepelném zpracování. Analyzována byla kvalita povrchu, stav nástroje a rozměrů a jejich vliv na možné porušení celého výrobku.
Analýza praskání vnitřní hrany skla
Doba řešení: 2016
Hospodářská/doplňková činnost: AGC Automotive Czech, a.s.
Anotace: Analýza příčin vzniku prasklin na hranách automobilových skel ve výrobním procesu. Byl proveden rozbor výrobního procesu z hlediska zdrojů poškození, byla realizována počítačová simulace napěťových polí ve skle během manipulace a prozkoumány vlivy procesu broušení a tepelného zpracování během tvarování. Cílem bylo zpracovat doporučení, která budou mít potenciál eliminace vzniku vad.
Zařízení pro bezkontaktní hodnocení tvarové přesnosti automobilových skel
Grant programu TAČR: EPSILON: TH04010256
Účastníci projektu: Technická univerzita v Liberci/Fakulta strojní, FOR-G, s.r.o.
Celkové uznané náklady: Kč 11 858 000,- Kč
Výše podpory ze státního rozpočtu: 7 069 000,- Kč
Anotace: Hlavním cílem projektu je výzkum procesů bezkontaktního měření ploch lesklých materiálů s vysokou mírou parazitních reflexí, možností jejich eliminace a následný vývoj pokročilé technologie bezkontaktního měření profilu gravitačně tvarovaných skel. Konkrétními výstupy projektu budou funkční vzorek (12/2019), prototyp (12/2020) a užitný vzor – systém pro bezkontaktní měření geometrie autoskel (6/2021). Hlavním výsledkem projektu bude prototyp flexibilního zařízení pro kontrolu jakosti tvarovaných skel na lince systémem on – line, in – line. Prototyp zařízení bude koncipován tak, aby mohl být nasazen ve zkušebním provozu na lince u výrobce automobilového skla.
Více informací