Témata bakalářských prací pro akademický rok 2024/25 - dostupné na STAGu od 16. 9. do 31. 10. 2024
Adaptace experimentální 3D tiskárny skla, technologie SLM
V současné době představují 3D tiskové technologie jedno z nejrychleji se rozvíjejících odvětví. Pomocí aditivních technologií lze tisknout mnoho materiálů. Výzkum se také věnuje 3D tisku ze skla. Na pracovišti katedry vzniká unikátní zařízení pro 3D tisk skla založené na principu fúze z práškového lože, přesněji selektivního tavení pomocí laseru (Selective Laser Melting, SLM), kdy jsou na pracovní plochu postupně nanášeny tenké vrstvy práškového materiálu, které se paprskem laseru taví. Hotová vrstva je pokryta další vrstvou prášku a proces se opakuje. Cílem bakalářské práce je zpracovat návrh úpravy zařízení pro vstupní surovinu ve formě částic velikosti pod 30 µm. Toto zařízení je třeba koncepčně upravit, aby umožňovalo experimenty s různou granulometrií od mikromletého prášku sklářského písku (pod 30 µm) až po submikronové částice SiO2.
Vedoucí práce: Vlastimil Hotař
Téma: volné
Aktivní ortéza pro rehabilitaci hlezenního kloubu
Cílem bakalářské práce bude realizace konstrukční studie aktivní ortézy pro zajištění lokální rehabilitace hlezenního kloubu. V rámci řešení bude provedena základní rešerše ortéz pro stabilizaci hlezenního kloubu a řešení obtíží vzniklé úrazovým mechanismem. Výsledkem rešerše bude definice východisek pro koncepci a následné konstrukční řešení ortézy s elektrickým, alternativně pneumatickým pohonem. Předpokládá se, že hlavní činnosti budou spojeny s návrhem vhodného systému pro stabilní fixaci lýtkové části končetiny a pohyblivou podporu chodidla.
Vedoucí práce: Marcel Horák
Téma: blokované (Jakub Zeman), lze kontaktovat vedoucího práce s žádostí o téma podobné.
Designová studie polohovacího ústrojí robotu
Cílem bakalářské práce bude designový návrh geometrie vybraného členu kinematického řetězce průmyslového robotu s cílem minimalizace hmotnosti se zachováním základních rozměrů a tuhosti. Předpokládá se, že během návrhu bude využit výpočetní software na platformě konečných prvků a finální návrh bude v měřítku vytištěn na 3D tiskárně.
Vedoucí práce: Marcel Horák
Téma: volné
Scanner na detekci defektů a nečistot na skle (IZ linka - AGC)
Stacionární/mobilní scannery na detekci defektů a nečistot na skle, které je možné použít ať už na jednoduchých sklech, či již vyrobených IZ sklech, již existují. Některé z nich jsou však prostorově náročnější, jejich technické řešení není zcela optimální a přesné (zvláště pak u levnějších typů). Scanner instalovaný přímo v IZ lince, ať už před přikládací zónou, tak i za lisem, který nebude ovlivněn vibracemi technologie.
Vedoucí práce: Michal Starý (případně Ondřej Matúšek nebo Vlastimil Hotař)
Téma: blokované (Vojtěch Hrubeš), lze kontaktovat vedoucího práce s žádostí o téma podobné.
Laboratorní stand pro testování abrazivních stopkových kartáčů
Cílem bakalářské práce je návrh a realizace konstrukčního řešení laboratorního standu pro testování abrazivních kartáčů, včetně ověření funkčnosti zařízení. Specifické kartáče lze aplikovat například pro odběr vzorků z potrubního systému primárního okruhu nukleárních reaktorů, realizovaného v rámci procesu dekontaminace.
Vedoucí práce: Michal Starý
Téma: volné
Přípravek pro fixaci měkkých tkání v radioterapii
S rozvojem přístrojové techniky v radiační onkologii se klade důraz na aplikaci dostatečné dávky záření do cílového tkáňového objemu a minimalizaci negativních účinků záření na okolní orgány a zdravé tkáně. Cílem bakalářské práce je realizovat návrh fixačního přípravku ženského prsu, který bude zajišťovat reprodukovatelnost ozařovací polohy, zlepšovat dávkovou distribuci a snižovat míru nežádoucích účinků radioterapie v léčbě zhoubných nádorů.
Vedoucí práce: Marcel Horák
Téma: blokované (Staščáková Tereza), lze kontaktovat vedoucího práce s žádostí o téma podobné.
Přípravky pro analýzu fyzikálních vlastností sklokeramické pěny
V rámci Katedry sklářských strojů a robotiky byl vyvinut zcela nový sklokeramický materiál s vysokým aplikačním potenciálem. Předpokládá se, že materiál, který má na rozdíl od klasického pěnového skla otevřenou pórovitost, bude možné využívat ve filtračních zařízeních, designových aplikacích, výrobě parfémovaných šperků a dalších výrobcích se specifickými nároky na akustiku, řízenou pórovitost nebo prostup světla. Pro detailní analýzu fyzikálních vlastností je nutné realizovat řadu cílených experimentů, které vyžadují přípravu testovacích přípravků a koncepčních funkčních vzorků finálních produktů integrujících vyvinutý materiál. Cílem bakalářské práce budou ve spolupráci s katedrou alternativní návrhy přípravků, podíl na přípravě laboratorních experimentů a jejich realizace s vyhodnocením výsledků.
Vedoucí práce: Marie Stará
Téma: volné
Zařízení pro separaci kovových částic ze skleněné drtě
V rámci Katedry sklářských strojů a robotiky byl vyvinut zcela nový sklokeramický materiál s vysokým aplikačním potenciálem. Cílem bakalářské práce je konstrukční návrh zařízení pro odstraňování kovových částic z namletého skleněného recyklátu různé granulometrie, přičemž ve spolupráci s pracovištěm KSR bude toto zařízení vyrobeno a otestováno v laboratorních podmínkách. Výsledkem budou kovovými částicemi nekontaminované namleté skleněné střepy.
Vedoucí práce: Marie Stará
Téma: volné
Robot na čištění řezacích stolů (AGC)
Při zpracování skla na povrchu řezacích stolů ulpívají nečistoty – prach, prosýpací prášek, ale především pak úlomky vznikající při odlamování skla. Během směny operátoři řezací stoly čistí tyčovými vysavači, avšak nejsou schopni vyčistit i prostory pod lámacími lištami, což následně může způsobit vznik škrábů. Cílem práce je výběr vhodného robotu a návrh efektoru, který bude průběžně čistit řezací stoly a bude technicky schopný vyčistit i jejich obtížně dostupné prostory.
Vedoucí práce:Michal Starý (případně Marcel Horák, Vlastimil Hotař)
Téma: blokované (Matěj Grummich), lze kontaktovat vedoucího práce s žádostí o téma podobné.
Aktivní loketní ortéza
Bakalářská práce bude v úvodu zaměřena na rešerši loketních ortéz se zaměřením na ortézy s pohonem. V praktické části práce pak bude realizována designová studie loketní ortézy s jedním stupněm volnosti s důrazem na systém pohonu a fixace na končetinu respektující anatomické proporce pacienta. Předpokládá se, že bude provedena optimalizace tvaru, hmotnosti a tuhosti dílčích komponent ortézy s využitím CAD softwaru.
Vedoucí práce: Marcel Horák
Téma: volné
Bin picking šperkových kamenů
Návrh pracoviště pro polohování a zakládání náhodně nasypaných šperkových kamenů do připravených rastrů. Cílem bude nejprve provést rozbor problematiky se zaměřením se na šetrnost a rychlost manipulace, navrhnout možné varianty řešení, provést testy na kamenech Preciosy, kontrola stupně poškození kamenú a nsáledně navrhnout pracoviště s maximální kadencí zakládání. Na závěr provést finanční rozbor nákladů na řešení a stanovení doby návratnosti investice
Vedoucí práce: Marcel Horák (případně Ondrej Matůšek nebo Vlastimil Hotař)
Téma: volné