overlay

Noc vědců 2021 na Katedře sklářských strojů a robotiky

V rámci letošní Noci vědců jsme naše laboratoře otevřeli v pátek od 17:00 do 22:00. Oproti minulému roku, kdy proběhla akce on-line, jsme zájemce přivítali prezenčně, přímo na našem pracovišti.  Prezentace jsme propojili s tématem ČAS a tak se návštěvníci mohli dozvědět odpovědi na otázky, jako jsou: Proč se sklo během 2 000 let stalo tak obyčejným, když předtím bylo vyvažováno zlatem? Jak se použití skla v čase měnilo? Proč je sklo vyráběno v takovém množství a v krátkém čase? Proč je tavení skla v pánvích na 24 hodin? Proč může sklo časem prasknout? Jakou vzdálenost uletí foton ve skle za 1 sekundu? Kdy byl uveden do provozu první průmyslový robot? Proč jsou stroje rychlejší než člověk? A jak dopadne souboj robotu a člověka? A mnoho dalších. Zároveň si návštěvníci mohli vyzkoušet svůj postřeh, zasoutěžit si na připravených zařízeních mezi sebou, případně změřit svůj um s robotem. Pokud návštěvníci odpověděli správně na 4 otázky v rámci malého kvízu, mohli si s sebou odnést několik suvenýrů včetně skleničky od firmy Crystalex.

 

Odhadem naše laboratoře navštívilo přes 200 dětí a dospělých. To považujeme za úspěch, neboť platila stále vcelku přísná hygienická opatření.

 

Vyhlížíme již další ročník a budeme se na návštěvníky těšit v září roku 2022.  Tímto také děkujeme sponzorovi akce, firmě Crystalex, která dodala pro návštěvníky naši křehkou krásu, skleničky.

Připojte se na Facebooku

Tento týden jsme u nás přivítali zástupce... V Oblastní galerii v Liberci představil... Dneškem na fakultě skončily červnové státnice... Tým profesora Davida Lukáše z Fakulta... Další úspěšný den pro řadu našich čerstvých... Dneškem má za sebou státnice i první skupina...