Home AKTUALITY Nadace Preciosa ocenila naše studenty!

Ceny Nadace Preciosa

Cena udělovaná během slavnostních promocí na TUL především symbolizuje zájem Preciosy o vynikající absolventy studijních oborů, které se pojí se sklářskými technologiemi.

Petr Valenta

Absolvent studijního programu Strojírenství na Fakultě strojní TUL vypracoval bakalářskou práci, jež se zabývá návrhem konstrukce polarizačního přístroje pro automatickou detekci napětí ve výrobcích ze skla. Polariskop snímá vnitřní napětí u skleněných předmětů ze všech stran a zobrazuje je na monitoru pro další vyhodnocení. Oproti komerčně dostupným zařízením umožňuje navržená konstrukce snímat předměty až o průměru 300 mm s hmotností do 15 kg.

„Jedná se o přístroj, který je schopen vizualizovat napětí ve skleněných výrobcích. Pokud by se přenesl do výroby, bylo by možné snímat při výrobě napětí, aniž by docházelo k deformacím skla a rovnou vyloučit vadné kusy,“ zmínil Petr Valenta. Na fakultě bude dál pokračovat v navazujícím studiu.

Martin Beneš

Absolvent navazujícího magisterského studia Konstrukce strojů a zařízení na Fakultě strojní vypracoval návrh a zkonstruoval zařízení pro výzkum 3D tisku skleněných polotovarů na principu mikrotavení skleněného vlákna pomocí CO2 laseru. Zařízení bylo navrženo s konceptem stacionární laserové hlavy v kombinaci s pohybujícím se technologickým stolkem ve třech na sebe kolmých osách. Martin Beneš specifikoval a řešil nejen pohony zařízení a jejich spojení, ale i konstrukci zařízení i laserovou technologii včetně výsledné montáže rámové konstrukce, manipulačního zařízení a laseru. Při návrhu se zabýval i opakovatelnou přesností polohování systému, jeho dynamickou únosností a zatížením motorů.

„Tušil jsem, že nějaká šance na zisk ceny je. Mám velkou radost,“ řekl inženýr Martin Beneš. Také tento čerstvý inženýr bude pokračovat ve studiu na Fakultě strojní.

Více na T-UNI

Druhý mezinárodní letní nebo spíše zimní Camp... V návaznosti na jednání na zahraničním... Z dnešní výuky infuzní laminace v magisterském... Malé modulární reaktory (SMR) bylo tématem... Broušení a leštění je jednou z nejsložitějších...